Sürücü Kursunuzu Buradan Arayabilirsiniz

Kategoriler

Gaziantep Sürücü Kursları
Sürücü Kursu ve Ehliyet Rehberi
Siz de Kursunuzu Hemen Bulun!

Gaziantep Sürücü Kursları

Gaziantep denilince akla birbirinden lezzetli yemekleri gelse ve birçok kişi yemeklerini tatmak için Gaziantep yoluna düşse de köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep, tarihi yapıtları, antik kentleri ve müzeleriyle birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

Çağlardan beri birçok uygarlığın yaşadığı Mezopotamya ile Akdeniz arasında yer alan Gazi Antep, her daim canlılığını koruyan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Gaziantep Tarihi
Gaziantep Coğrafi Konumu
Gaziantep Gezilecek Yerler
Gaziantep Tarihi

Günümüzdeki Gaziantep’in yakınlarında yer alan Dülük, bu bölgedeki en eski kent olarak biliniyor. Arkeolojik kazılardan bu kentte Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı biliniyor. Bu bölge, İpek Yolu üzerinde yer aldığı için oldukça gelişmiştir. İlk kurulduğunda Babil yönetiminde olan şehir, M.Ö. 1700’lü yıllarda Hititlerin hakimiyetine geçmiştir. Hititlerin ardından Mısırlıların eline geçen şehir, M.Ö 700 – M.S. 546 yılları arasında ise Medler, Asurlular ve Perslerin egemenliği altında yer almışlardır.

M.Ö. 6. yüzyılda ise Makedonya, Selevkos ve Komagene uygarlıkları bu bölgede hüküm sürmüştür. Birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep, kozmopolit yapısını tarihin her döneminde korumayı başarmıştır. 1516 yılında Osmanlıların eline geçen Antep, 1818 yılına kadar Dulkadir Eyaleti’nin sınırları içinde yer almış, 1818 yılından itibaren Halep eyaletine sancak olarak bağlanmıştır. Antep, Osmanlı için önemli bir yere sahiptir.

Gaziantep Coğrafi Konumu

Gaziantep şehri, Gaziantep Platosu üzerinde yer alıyor. Gaziantep’te hiç doğal göl yer almaması nedeniyle şehrin birçok noktasına barajlar ve göller yapılmıştır. Gaziantep şehir merkezinin yakınında doğal orman olmadığından il çevresinde kızılçam ağaçlarından oluşan yapay ormanlar oluşturulmuştur.

Gaziantep’te Akdeniz iklimi ve karasal iklimin karışımı bir iklim hakimdir. Şehrin batısında Akdeniz iklimi, doğusunda karasal iklim hakimdir. Hava özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında oldukça sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise soğuktur. Haziran – Eylül ayları arasında Gaziantep, en az yağış alır. En çok yağış ise Aralık ve Şubat aylarında gözlenir.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’in dar sokaklarında dolaşırken mutlaka rastlayacağınız ve hayranlık uyandıran Antep Evleri, kesinlikle görülmeye değer yapıtlar arasında yer alıyor. Bu evler genellikle yüksek duvarlar arasında, dış mekanlarla bağlantısının az olduğu avlulu yapılardır. Eve giriş, avlu kısmından sağlanır ve avlunun tam ortasında Gane adı verilen havuz bulunur. Evlerin üst odalarına dış kısımdan merdivenle ulaşım sağlanır.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep şehir merkezinde, Şahinbey olarak da bilinen Eski Saray Caddesi’nde yer alan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, 500 yıllık geleneğin yaşatıldığı bir mekân. Yüzlerce yıllık geçmişi olan bakır madeninden alet ve eşya yapımını günümüzde de yaşatan Bakırcılar Çarşısı, şehrin en eski alışveriş alanı olarak biliniyor.

Osmanlı döneminde Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı, 400 yıla kadar uzanan bakır işleme sanatının günümüzde de devam ettiği nadir yerler arasındadır. Bakırcılar Çarşısı’nda el işi bakır eşya, baharat, yemeni gibi birçok ürün yer alıyor.

Gaziantep Sürücü Kursları

Dinamik ve hareketli bir şehir olan Gazi Antep, araç kullanmak için elverişli şehirler arasındadır. Gazi Antep’te yaşıyor ve ehliyet sahibi olmak istiyorsanız şehirde birçok sürücü kursu bulabilirsiniz. Bu sürücü kursları arasından en iyi sürücü kurslarını bulmak konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Bu seçenekler arasında en iyi ehliyet kursunu bulmak için https://www.gaziantepsurucukurslari.com/ adresini ziyaret ederek, ehliyet kursları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Menü